Çılbır Tarifi

Çılbır Nasıl Yapılır? Çılbır Tariifi

Çılbır Tarifi

Çılbır unutulmaya yüz tutmuş yemeklerimiz arasında oysa ki protein ve yine bir protein olan yoğurdun eşsiz buluşmasından ortaya çıkar ve oldukça basit bir yemektir. Buyrun bakalım 4 kişilik Çılbır Tarifi…

Çılbır Yapımı İçin Gerekli Olan Malzemeler

Bir diğer ismi de poşe olan çılbır yapımı için malzemeler çok basit. Her ne kadar yapımı çok kolay olsa da genelde unutumaya yüz tutmuş yemekler arasındadır.

  • 10 adet yumurta
  • 4 su bardağı su
  • 1 fincan sirke
  • Az tuz

Çılbır (Poşe) Hazırlanışı

Dört su bardağı suyu bir tencereye koyunuz. Tuz ve sirkeyi ilave edip kaynatınız. (Sirke, yumurtanın kaynayan su içinde dağılmasını önler; toplu tutar.) Daha sonra su kaynayınca yumurtaları birer birer yavaşça kırınız. Aklar iyice beyazlaşıncaya kadar bekleyiniz. Daha sonra delikli bir kepçe yardımı ile yumurtaları kaynayan sudan yavaşça alınız, servis tabağına koyunuz. Yumurtalar bu şekilde de içerisindeki sarısı patlatılarak tüketilebilir.

Ama çılbır için biraz daha yolumuz var. Yumurtaların üzerine sarımsaklı yoğurt, üstüne kırmızı biberli yağ dökerek direk öğün yemeği olarak da kullanabilirsiniz. Yoğurt olarak tercihinizi ev tipi yoğurtlardan yana kullanmanızı öneririz.

Tagged: , ,

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: